Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո  ՀՀ մշակույթի նախարարությունը եւ ԱԺ «Բաց դռներ» մշակութային հիմնադրամը անցկացնում են ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան մրցույթ-փառատոն, որը նվիրվում է հայ մեծանուն բանաստեղծ Վահան Տերյանի ծննդյան 125-ամյակին: Ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան մրցույթ-փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել  է 2009 թվականին, կրկին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո: Այս փառատոնի նպատակն է` փորձել երիտասարդ սերնդի ուշադրությունը բեւեռել հայրենի գրականությանը, սատարել գալիք սերնդի մեջ հայոց լեզվի ու պոեզիայի նկատմամբ սիրո վերածննդին, շարունակելի դարձնել հայ ասմունքի հարուստ ավանդույթները:
Մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է երեք փուլով, երկու տարիքային խմբով, այն կեզրափակվի  Երեւանում:  Փառատոնը հյուրընկալվելու է նաեւ Ջավախքում:
Հայաստանի մարզերի, Ջավախքի եւ Արցախի դպրոցների 11-17 տարեկան հազարավոր դպրոցականներ արդեն մասնակցել են փառատոնի առաջին փուլին: Հոկտեմբերի 1-ին  Սեւանում մեկնարկեց փառատոնի երկրորդ` մարզային փուլը, որին ներկա էին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Հրանտ Մադաթյանը եւ Տաճատ Վարդապետյանը:
Իր ելույթում Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին` նման միջոցառումներ  նախաձեռնելու եւ հովանավորելու համար:
ԱԺ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանը փառատոնի մասնակիցներին ու ներկաներին փոխանցեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բարեմաղթանքները եւ նշեց, որ ԱԺ նախագահի հովանու ներքո անցկացվող փառատոնն  անուրանալի դեր ունի մատաղ սերնդի դաստիարակման գործում: Պատգամավորը շեշտեց ԱԺ նախագահի ընդգծված վերաբերմունքը արվեստի ու մշակույթի նկատմամբ:
ՀՀ մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչ Կարո Վարդանյանը շատ կարեւոր համարեց Վահան Տերյան բանաստեղծի գնահատումը նաեւ պետական բարձր շրջանակների կողմից, եւ դրա վառ վկայությունը Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի անմիջական նախաձեռնությամբ անցկացվող այս փառատոնն է:
Գեղարքունիքի մարզի դպրոցների  շուրջ 30 աշակերտներ արտասանեցին Վահան Տերյանի  ստեղծագործություններից:
Մրցույթ- փառատոնի ավարտին ժյուրին որոշեց 7 հաղթողներին, որոնք  կմասնակցեն  փառատոնի` Երեւանում անցկացվելիք եզրափակիչ փուլին:

The RA Culture Ministry under the patronage of the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan and Open Doors Cultural Fund of the National Assembly hold Children-Youth Republican Recitation Contest-Festival, which was dedicated to the 125th birth anniversary of the Armenian well-known poet Vahan Terian. The  Children-Youth Republican Recitation Contest-Festival was first time held in 2009 again under the patronage of the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan. The aim of the festival is to try to focus the attention of the young generation on the Armenian poetry, sow in the coming generation the love rebirth towards the Armenian language and poetry, make continuous the rich traditions of the Armenian recitation.
The contest-festival is held in three phases in two age groups, it will be concluded in Yerevan. The festival will be hosted in Javakhk.
Thousands of schoolchildren of 11-17 age in the schools of the marzes of Armenia, Javakhk and Artsakh have already taken part in the first phase of the festival. On October 1 in Sevan the second marz phase of the festival, which also attended the NA deputies Hrant Madatyan and Tachat Vardapetyan.
In his speech the governor of Gegharkunik Nver Poghosyan thanked the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan for initiating and sponsoring such events.
The NA deputy Tachat Vardapetyan conveyed the festival participants and those present the best wishes of the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan and noted that the festival being held under the patronage of the NA President had undeniable role in the upbringing of the young generation. The deputy stressed the NA President’s special attitude towards art and culture.
The representative of RA Ministry of Culture Karo Vardanyan considered important the appreciation of poet Vahan Terian by the state high officials too, and its vivid evidence is this festival being held on the direct initiative of the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan.
About 30 schoolchildren of the schools of Gegharkunik Marz recited Vahan Terian’s works.
At the end of the contest-festival the jury made a decision about 6 winners, who would take part in the final phase of the festival being held in Yerevan.